3.7. Przemieszczanie się i zmiana pozycji

 
Wróć         nastepny

cartoon
 

Zmiana pozycji ciała i pomoc w przemieszczaniu się osób w podeszłym wieku z ograniczoną aktywnością fizyczną ma znaczenie dla ich samopoczucia i jakości życia

 

Podstawowa pielęgnacja w zakresie mobilności powinna obejmować:

   Zmianę pozycji ciała w łóżku w miarę potrzeby, ale nie rzadziej niż co dwie godziny
 
   Przemieszczanie łóżko-wózek-fotel co najmniej 4 razy na dobę
 
   Asystowanie przy chodzeniu, przewożenie wózkiem, co najmniej 4 razy na dobę
 
   Pomoc przy przechodzeniu lub przewożeniu do toalety, łazienki, jadalni.
 
   Pomoc przy korzystaniu ze sprzętu wspomagającego
 
 
Przy zmianie pozycji ciała osoby starszej należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo jej i swoje. Zawsze trzeba ocenić własną sprawność i możliwości fizyczne. Warto zapoznać się z dostępnymi urządzeniami ślizgowymi, podkładami, podnośnikami i wózkami, które ułatwiają przemieszczanie się osoby starszej.
 

Przykłady sprzętu umożliwiającego i wspomagającego przemieszczanie się osoby starszej person

   Laski, kule
 
   Balkoniki, chodziki
 
   Wózki inwalidzkie
 
   Fotele
 
   rzesła sanitarne
 
   Łóżka o regulowanej wysokości
 
   Drabinki przyłóżkowe
 
   Podnośniki
 
 

Pokój osoby starszej

Warto zwrócić uwagę na pomieszczenie, w którym osoba starsza przebywa w ciągu dnia i w nocy. Najlepszym rozwiązaniem jest, jeśli osoba starsza ma do dyspozycji własny pokój, który zapewnia jej prywatność i intymność. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy osobie starszej wydzielić przestrzeń w innym pokoju.

Pokój osoby starszej powinien być jak najlepiej dostosowany do jego potrzeb i upodobań, ale także do wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Ważną sprawą – szczególnie w przypadku osoby starszej leżącej – jest ustawienie łóżka. Nie powinno ono przylegać jednym bokiem do ściany, ale być tak ustawione, by był dostęp do osoby z obu stron. Przy łóżku powinien być dywanik, dobrze zabezpieczony, żeby nie ślizgał się po podłodze.

Blisko łóżka powinna stać szafka, na której znajdą się przedmioty osoby starszej, których używa oraz inne osobiste rzeczy, jak np. fotografie osób bliskich, drobne pamiątki.

Pokój powinien być często wietrzony i sprzątany. Okna powinny być wyposażone w zasłony lub rolety, by w razie potrzeby pokój można było zaciemnić aby światło dzienne nie raziło osoby starszej.
 
 
 
Wróć         nastepny
 

progress bar

Higiena osobista:
70% ukończone