3.9. Lista Kontrolna Utrzymania Higieny Osób Starszych

 
Wróć         nastepny
 
 
 
1. Ustanów rutynę
 
Osobom starszym łatwiej jest zapomnieć lub zaniedbywać higienę, gdy nie mają ustalonej rutyny. Zacznij dobrze dzień, pomagając bliskiej osobie odświeżyć się. Przygotuj ciepły prysznic lub kąpiel i upewnij się, że szampon, mydło i inne niezbędne produkty są w zasięgu ręki. Po umyciu przenieś się do zlewu na szczotkowanie zębów, a następnie pielęgnację włosów. Ponieważ wiele starszych osób prowadzi dość siedzący tryb życia, mogą nie potrzebować codziennego prysznica lub kąpieli. Rutyna może obejmować kąpiele tylko trzy razy w tygodniu.
 
 
2. Wprowadź środki bezpieczeństwa
 
Wypadki poślizgnięcia i upadku mogą wystąpić, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki bezpieczeństwa. Upadki są bardzo powszechne w łazience z powodu śliskich podłóg, niskich desek toaletowych czy też niewystarczających wieszaków na ręczniki i poręczy. Zacznij od dodania podniesionej deski sedesowej, która podnosi deskę sedesową o około trzy do czterech cali. Połóż maty antypoślizgowe na podłodze prysznica lub wanny. Seniorzy, którzy mają trudności ze staniem przez dłuższy czas, mogą skorzystać z krzesła prysznicowego lub ławki do przenoszenia. Zamontuj również poręcze, aby ułatwić Twojemu ukochanemu wchodzenie i wychodzenie z wanny.
 
 
3. Stwórz intymną atmosferę
 
Niektórzy seniorzy czują się zawstydzeni potrzebą pomocy przy kąpieli i higienie. Jednym ze sposobów na uspokojenie i uspokojenie bliskiej osoby jest stworzenie relaksującego środowiska i intymnej atmosfery. Postaraj się, aby wszelkie zabiegi higieniczne były naturalne i swobodne, aby odwrócić uwagę osoby od wykonywanych czynności. Postaraj się, aby osoba zachowała jak największą niezależność, ale nie bój się wkroczyć, gdy pomoc okaże się wyraźnie potrzebna.
 
 
4. Chroń skromność osoby
 
Niektórzy seniorzy mogą uznać, że ktoś inny pomagający im wziąć prysznic lub kąpiel jest dla nich poniżającym doświadczeniem. Zawsze, gdy to możliwe, ważne jest, aby starać się chronić skromność starszej osoby. Pozwól bliskiej osobie okryć części ciała ręcznikiem, które nie są aktywne. Podczas czyszczenia intymnych części osoby, pozwól jej pomóc w umyciu tych obszarów. Przygotuj ręcznik i czyste ubranie dla osoby, gdy wyjdzie spod prysznica lub z wanny. Te działania pomogą bliskiej Ci osobie poczuć większą kontrolę nad procesem higieny.
 
 
5. Zainwestuj w środki higieniczne
 
Na rynku dostępnych jest niezliczona ilość produktów przeznaczonych do rozwiązywania powszechnych problemów higienicznych u osób starszych. Dostarczając bliskiej osobie niektóre z tych sprzętów, możesz nieco ułatwić jej życie. Krzesła lub ławki prysznicowe mogą być przydatne dla seniorów, którzy mają problemy z siłą lub równowagą. Chusteczki kąpielowe, szczotki pod prysznic z długimi uchwytami, nasadki szamponu bez spłukiwania i łatwy do uchwycenia obcinacz do paznokci mogą być nieocenione dla seniorów. Sprzęt wspomagający, taki jak tacki do mycia włosów, mogą również ułatwić opiekunom szybkie wykonywanie czynności higienicznych bez powodowania dyskomfortu.
 
 
6. Używaj środków nawilżających do skóry
 
Naturalny proces starzenia może powodować wysuszanie skóry lub jej łamliwość. Nakładając na skórę środki nawilżające, takie jak balsamy lub kremy, możesz pomóc zachować miękkość i nawilżenie skóry bliskiej Ci osoby starszej. Ponieważ seniorzy mają delikatną skórę, trzeba być delikatnym podczas aplikacji produktu na skórę. Rozważ wykonanie kojącego masażu podczas nakładania balsamu. Wybierz bezzapachowy lub lekko pachnący krem nawilżający, ponieważ silnie pachnące balsamy mogą wywoływać mdłości u niektórych seniorów, szczególnie tych, którzy są wrażliwi na niektóre zapachy. Starzejąca się skóra może również korzystać z środków nawilżających zawierających przeciwutleniacze oraz witaminy C i E.
 
 
7. Skoncentruj się na opiece stomatologicznej
 
Opiekunowie osób starszych często pomijają opiekę stomatologiczną z wielu powodów. Jeśli osoba starsza nadal ma naturalne zęby, szczotkowanie i nitkowanie zębów dwa razy dziennie jest koniecznością. Seniorzy z protezami zębowymi powinni ćwiczyć dobrą higienę poprzez płukanie protez po jedzeniu, myć jamę ustną po zdjęciu protez, codziennie szczotkować protezę i moczyć ją na noc. Opieka dentystyczna powinna również obejmować regularne wizyty u dentysty w celu kontroli zdrowia jamy ustnej. Pamiętaj, że zdrowie jamy ustnej wpływa nie tylko na jamę ustną, ale jest również powiązane z innymi schorzeniami, takimi jak choroby serca.
 
 
Dobra higiena jest niezbędnym elementem zdrowego życia, a posiadanie listy kontrolnej higieny osobistej pomaga. Możesz rozwinąć tę listę kontrolną o inne czynności, które uwzględniają potrzeby osoby starszej, którą się opiekujesz. Możesz tę listę skonsultować z lekarzem aby nie pominąć ważnych czynności i zaleceń dla zapewnienia dobrego stanu zdrowia i komfortu bliskiej osoby.
 
 
 
Wróć         nastepny
 

progress bar

Higiena osobista:
90% ukończone