1.5. Cukrzyca

Wróć         następny

cartoon

“Co masz na myśli mówiąc „niezdrowy”?”

 

Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem o charakterze metabolicznym, w którym występuje nieprawidłowy poziom cukru we krwi na skutek niedoboru lub nieprawidłowego działania insuliny.

U osób w podeszłym wieku częściej dochodzi do zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Jest to związane z tym, że tkanki są oporne na działanie insuliny, której produkcja również zmniejsza się z wiekiem. Wtedy mamy do czynienia z cukrzycą.

Wyróżniamy dwa podstawowe typu cukrzycy:

Cukrzyca typu 1

 (Insulinozależna)

Cukrzyca typu 2

 (Insulinoniezależna)

Przyczyną podwyższonego poziomu cukru jest brak insuliny. Uszkodzone są komórki trzustki wytwarzające insulinę, co prowadzi co całkowitego zaniku jej produkcji. 

Na tę postać cukrzycy najczęściej chorują dzieci i osoby młode.

przyczyną podwyższonego poziomu cukru nie jest brak insuliny, ale jej nieprawidłowe działanie w organizmie (oporność na insulinę). W późniejszym etapie choroby pojawia się niedobór insuliny.

Na tę postać choroby najczęściej chorują osoby starsze.

Na cukrzycę typu 2 najczęściej chorują osoby mało aktywne fizycznie, z nadwagą lub otyłością, z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem cholesterolu.


   Pamiętaj


Nieleczona cukrzyca u osób starszych może się wiązać z bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia i życia powikłaniami. Wśród najczęściej wymienianych jest miażdżyca, wspomniany zawał mięśnia sercowego bądź udar. Często też dochodzi do powikłań ze strony oczu, nerek, a także układu nerwowego.


 

Jakie są objawy cukrzycy?

   Zwiększone pragnienie

   Częste oddawanie moczu

   Zwiększony apetyt i spożywanie dużych porcji jedzenia bez przybierania na wadze a nawet spadek wagi

   Świąd skóry, zmiany na skórze, trudne gojenie się ran

   Odczuwanie fizycznego osłabienia

   Otyłość

   Zaburzenia widzenia, widzenie nieostre, trudności w czytaniu

Leczenie i profilaktyka

Podstawą leczenia cukrzycy u osób w podeszłym wieku jest zbilansowana dieta. W tym wypadku bardzo ważna jest regularność w spożywaniu posiłków, a także ich zróżnicowanie pod względem jakościowym. Zdrowy tryb życia również wpływa na zmniejszenie objawów choroby.

balanced diet

Farmakoterapia oparta jest na dawkowaniu leków doustnych pobudzających wydzielanie insuliny oraz zastrzykach z insuliny.


   Pamiętaj


Choć regularne przyjmowanie leków i posiłków może wydawać się proste, dla osoby w podeszłym wieku może to nie być takie proste. Z tego względu warto się o niego zatroszczyć i sprawdzać stan zdrowia. Osoby w podeszłym wieku, które mają problem z poruszaniem, powinny mieć zapewnioną pomoc rehabilitanta. Warto być też w stałym kontakcie z lekarzem pierwszego kontaktu osoby starszej.


 

Przy opiece nad osobą starszą chorą na cukrzycę należy przestrzegać następujących zasad:

   Zmiana zasad żywienia (w konsultacji z lekarzem) lub dokładne przestrzeganie diety jeśli osoba starsza jest już na diecie

   Stosowanie diety o niskim indeksie glikemicznym, opartej na regularnych posiłkach

   Przyjmowanie leków przez seniora zgodnie z zaleceniami lekarza

   Kontrolowanie poziomu glukozy – w warunkach domowych za pomocą glukometru

   Kontrolowanie wagi ciała oraz parametrów życiowych osoby starszej (np. ciśnienie tętnicze krwi)

   Wysiłek fizyczny dostosowany do aktualnego stanu zdrowia i kondycji osoby starszej, powinien być regularny. Wskazane są spacery, nordic walking, taniec, itp.

Wróć         następny

progress bar
Podstawowe choroby osób starszych:60% ukończone