9.5. Napady (drgawki)

Wróć         następny

picture

Objawy napadów można łatwo pomylić z innymi schorzeniami, od demencji po udar. Takie zamieszanie może utrudnić odpowiednią reakcję na atak. Dlatego tak ważne może być nauczenie się, co zrobić, gdy starsza osoba ma napad padaczkowy, co zrobić po napadzie padaczkowym i jak mogą wyglądać objawy napadów u osób starszych. Nawet nauczenie się w przyszłości kilku prostych środków ostrożności może dosłownie uratować życie.

 

Przyczyny napadów u osób starszych

Kilka rzeczy może powodować drgawki u osób starszych. Ale po raz pierwszy napady padaczkowe u osób starszych są zwykle spowodowane epilepsją. Padaczka jest najczęstszą przyczyną napadów padaczkowych u osób starszych. Ponieważ czynniki ryzyka padaczki obejmują choroby wpływające na funkcjonowanie mózgu, udary i urazy głowy, ludzie są znacznie bardziej narażeni na rozwój choroby wraz z wiekiem.

Przyczyną napadów padaczkowych u starszych pacjentów jest zwykle padaczka, ale warto podkreślić, że napady padaczkowe u seniorów mogą być wynikiem wielu rzeczy. Na przykład napad niepadaczkowy może być spowodowany stanem fizycznym, a nawet stresem. A napad niepadaczkowy może skutkować tymi samymi objawami, co uogólniony napad padaczkowy. Ale jak to wygląda?

Rodzaje napadów

Napady są zasadniczo zaburzeniem elektrycznym w mózgu.

Rodzaj napadu, jakiego doświadcza osoba w podeszłym wieku, będzie zależał od umiejscowienia zaburzenia. Na przykład napad uogólniony obejmuje cały mózg aktywności elektrycznej. Może to prowadzić do konwulsji, upadków, dziwnych szarpnięć, utraty przytomności, wędrówki lub utraty zdolności mówienia. Nawet oddychanie może zatrzymać się na kilka chwil.

Innym razem aktywność elektryczna jest scentralizowana w jednym obszarze mózgu, co nazywa się napadem częściowym. Ten typ jest jednym z najczęstszych u seniorów z padaczką. Ktoś, kto ma złożony napad częściowy, często pojawia się w stanie zdezorientowania, gapi się, mamrocze lub powtarza czynności, jakby lunatykował. Podobnie jak w przypadku demencji, znajome otoczenie może wydawać się inne. Te zdarzenia mogą być przez jakiś czas łatwo przeoczone, ponieważ ludzie nie pamiętają, że mieli napady częściowe złożone.

Napad uogólniony zwykle charakteryzuje się tym, że ciało osoby sztywnieje i zaczyna się szarpać w nietypowy sposób. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że napady padaczkowe u seniorów nie zawsze powodują tak ożywione objawy. Czasami osoba, która ma napad padaczkowy, po prostu opada na swoje miejsce, jakby nagle straciła przytomność.

Jak pomóc osobie starszej w sytuacji wystąpienia napadów

Ktoś, kto doświadcza napadu, może nie być w stanie rozmawiać z innymi, ale może być w stanie odpowiedzieć na proste prośby. Objawy napadu zwykle ustępują w ciągu trzech minut, chociaż powrót do pełnej świadomości może potrwać nawet godzinę. Po zakończeniu napadu często zdarza się, że seniorzy doświadczają utraty kontroli nad pęcherzem lub obficie się pocą.

Postępowanie w takiej sytuacji jest następujące:

   Jeśli osoba doświadcza napadu padaczkowego po raz pierwszy, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską

   Jeśli jest to osoba z epilepsją, która doświadczyła już napadów i doświadcza ich regularnie, lekarz może zalecić odczekanie około trzech minut przed zwróceniem się o pomoc lekarską

Do czasu przybycia pomocy medycznej możesz pomóc osobie w taki sposób:

   Chroń głowę osoby starszej od urazów przytrzymując ją

   Udrożnij drogi oddechowe

   Nie wkładaj żadnych przedmiotów do ust

   Nie wkładaj żadnych przedmiotów do ust

Wróć         następny

progress bar
Pierwsza Pomoc Osobom Starszym w nagłych wypadkach:55% ukończone