9.8. Zatrucie pokarmowe

Wróć         następny

picture

Zatrucie pokarmowe może wystąpić u osób w każdym wieku. Przyczyny zatrucia pokarmowego są łatwe do ustalenia. Schorzenie rozwija się w wyniku spożycia pokarmu lub napoju, w którym obecne są drobnoustroje oraz produkowane przez nie toksyny.

Najczęściej są to bakterie Escherichia coli (E. coli), Salmonella lub Clostridium. Mogą znajdować się w niedogotowanym mięsie, niepasteryzowanym mleku, surowych jajach, rybach, nieprzegotowanej wodzie oraz wszystkich produktach, które zostały z nich wytworzone.

Objawy zatrucia pokarmowego

Objawy zatrucia pokarmowego są dość charakterystyczne – najczęściej są to nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia i odbijanie. W większości przypadków towarzyszy im ból brzucha o różnym natężeniu, umiejscowiony najczęściej na wysokości żołądka. Nie są to jedyne możliwe objawy zatrucia pokarmowego. Można zaobserwować również pogorszenie samopoczucia, osłabienie, zawroty głowy, brak apetytu, suchość w jamie ustnej, wzmożone pragnienie, ból głowy oraz podwyższoną temperaturę ciała, dreszcze i bóle mięśniowe.

W przypadku ciężkich zatruć pokarmowych objawy to: zaburzenia widzenia, ślinotok, trudności w połykaniu, przyspieszenie akcji serca i zaburzenia świadomości. Gdy takie objawy wystąpią, należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Jak leczyć zatrucie pokarmowe?

Leczenie zatrucia pokarmowego w większości przypadków możliwe jest w warunkach domowych. Schorzenie ustępuje samoistnie, jednak ważne jest niedopuszczenie do jego powikłań, czyli odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. W tym celu zaleca się częste picie niewielkich ilości wody z dodatkiem elektrolitów. Warto przyjąć także probiotyk, który pomoże przywrócić naturalną florę bakteryjną jelit. Tego typu leki na zatrucie pokarmowe są dostępne bez zlecenia lekarza.

Objawy zatrucia pokarmowego mogą pojawić się już w ciągu 30–60 minut od zjedzenia skażonego pokarmu, ale w większości przypadków występują po 12–48 godzinach (duże znaczenie ma to, co spowodowało zatrucie pokarmowe). Rzadziej zdarza się, aby wystąpiły później. Dolegliwości utrzymują się krótko, zwykle 1–3 dni, jednak w niektórych przypadkach zatrucie pokarmowe może się przedłużyć, a powrót do zdrowia może trwać nawet tydzień.

Dieta przy zatruciu pokarmowym powinna być lekkostrawna. Na początek dobrze jest aby osoba starsza spożywała kleiki ryżowe na bazie ryżu lub kaszy manny, gotowane warzywa i pieczywo pszenne. Gdy poczuje się lepiej, można stopniowo wprowadzać inne produkty. Ważne jest, aby nie jadła dań przetworzonych, smażonych, tłustych i słodkich.

Wróć         następny

progress bar
Pierwsza Pomoc Osobom Starszym w nagłych wypadkach:88% ukończone