“Kochanie, mówiłam ci, żebyś nie szedł na ryby w ten weekend, tak?”
Normalna temperatura ludzkiego ciała zmienia się w ciągu dnia, pozostając pod ścisłą kontrolą ośrodka termoregulacji. Prawidłowo ciało ludzkie jest zdolne do utrzymywania względnie stałej temperatury ponieważ ośrodek termoregulacji wyrównuje nadmierne wytwarzanie ciepła (pochodzące z aktywności metabolicznej mięśni i wątroby), z jednoczesnym odprowadzaniem ciepła (przez skórę i płuca).
Do pomiaru temperatury ciała wykorzystuje się różnego rodzaju termometry: bezdotykowy, rtęciowy lub elektroniczny.
Pomiar temperatury ciała można przeprowadzać w obrębie:
dołu pachwowego
jamy ustnej
odbytnicy
ucha
czoła
pochwy
Czas pomiaru temperatury zależy od rodzaju termometru. Najdłużej temperaturę ciała mierzy się termometrem rtęciowym, krócej – elektronicznym, najkrócej – bezdotykowym. Prawidłowe wartości temperatury będą różne w zależności od miejsca pomiaru. Rozbieżności pomiędzy wynikami mogą wynosić w skrajnych przypadkach ponad 1 stopień.
Pomiar temperatury ciała pod pachą
Termometr należy umieścić pod pachą. Końcówka termometru powinna ściśle przylegać do skóry pachy. Przez cały czas pomiaru termometr należy przyciskać ramieniem.
Prawidłowa temperatura pod pachą wynosi 35,5-37°C.
Pomiar temperatury ciała w jamie ustnej
Przed pomiarem należy odkazić termometr spirytusem salicylowym lub alkoholem spożywczym i opłukać wodą. Końcówkę wkładamy głęboko pod język i mierzymy temperaturę przy zamkniętych ustach, uważając, by nie przygryzać termometru. Temperatura mierzona w ustach może mieścić się w przedziale od 36,1 to 37,5°C.
Pomiar temperatury ciała w odbytnicy
Przed pomiarem nałóż na końcówkę termometru pewną ilość żelu na bazie wody. Delikatnie włóż ją do odbytu, najwyżej do połowy długości.
Prawidłowa temperatura wynosi 37,6°C.
Pomiar temperatury ciała w uchu
Termometry douszne na podczerwień mierzą temperaturę błony bębenkowej w ciągu kilku sekund. Na termometr załóż jednorazową nakładkę. Potem włącz go, a gdy zasygnalizuje gotowość do pomiaru, delikatnie wsuń go do ucha. Pomiar trwa sekundę, ale jest bardzo dokładny.
Prawidłowa temperatura wynosi 37,6°C.
Pomiar temperatury ciała na czole
Pomiaru temperaturę ciała na czole dokonuje się termometrem bezdotykowym. Termometr bezdotykowy należy trzymać prostopadle do środka czoła i zbliżać go do czoła bądź oddalać do momentu uzyskania na czole pojedynczego punkciku światła. Kiedy na czole osoby pojawi się pojedynczy punkcik światła oznaczać to będzie, że termometr znajduje się we właściwej odległości do odczytania dokładnej temperatury ciała.
Temperatura prawidłowa na skórze czoła to 36,4°C.
Jeśli termometr znajduje się zbyt daleko od czoła, wtedy widoczne będą dwa zamazane punkciki światła. Jeśli termometr trzymany jest zbyt blisko widoczne będą dwa, rozdzielone punkciki światła. Zwolnić przycisk i pewnie trzymać urządzenie dopóki nie rozbłysną światełka. Odczytać wartość pomiaru z wyświetlacza. Jeśli to konieczne, można dokonać natychmiast następnego pomiaru. Po około 20 sekundach termometr wyłącza się.
Najczęstsze błędy przy mierzeniu temperatury ciała:
Zachowanie nieodpowiedniej odległości pomiędzy termometrem a czołem. Aby poprawnie zmierzyć temperaturę termometrem elektronicznym bezdotykowym, należy trzymać go w odległości maksymalnie 5 centymetrów od czoła. zbyt duża odległość może skutkować tym, że urządzenie poda nam temperaturę otoczenia.
Najlepiej dokonywać pomiaru w tym samym miejscu ciała gdyż wartość temperatury uznawana za prawidłową zmienia się w zależności od miejsca pomiaru.
Proste zabiegi medyczne:20% ukończone