“Spójrz, mam chorobę wysokościową.”
Saturacja to wysycenie tlenem hemoglobiny krwi tętniczej. Nieinwazyjnego pomiaru saturacji dokonuje się za pomocą pulsoksymetru. W ciągu ostatnich 30 lat metoda ta stała się standardem postępowania we wszystkich placówkach służby zdrowia, dzięki czemu saturacja określana jest obecnie mianem „piątego parametru życiowego”. W warunkach domowych do pomiaru saturacji wykorzystuje się pulsoksymetr.
Czujnik pulsoksymetru można założyć na:
Palec ręki lub stopy
Małżowinę uszną
Skrzydełko nosa
Czoło
Pulsoksymetr poza badaniem saturacji może również dokonywać pomiaru i zapisywać puls, czyli częstotliwość pracy serca.
Badanie saturacji wykonuje się poprzez założenie np. na palec ręki czujnika pulsoksymetru. Ważne jest, aby ogrzać palec, jeśli jest on zimny, ponieważ w takich miejscach jest niski przepływ krwi i wyniki saturacji mogą być zafałszowane.
Oznaczenie saturacji wykonuje się na zasadzie spektrofotometrii transmisyjnej. Czujnik emituje promieniowanie, które jest częściowo wchłaniane przez krew przepływającą przez naczynia krwionośne. Wbudowany fotodetektor mierzy powracający sygnał, który składa się z dwóch składowych, czyli stałej i zmiennej. Składowa zmienna, inaczej pulsująca opisuje saturację.
Saturacja – norma
Prawidłowa saturacja krwi tlenem wynosi ok. 95-98%. U osób przechodzących tlenoterapię saturacja wynosi 98-100%. U osób powyżej 70 roku życia i u osób palących mieści się w zakresie od 93- 95%
Saturacja poniżej normy to wynik poniżej 90% i zazwyczaj świadczy on o ciężkiej niewydolności oddechowej. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli saturacja jest wysoka, wartość tlenu na poziomie tlenowym może być niska. Badanie saturacji nie odnosi się bowiem do metabolizmu tlenowego w komórkach.
Wynik badania saturacji nie zawsze jest prawdziwy. Na zaburzony wynik saturacji wpłynie:
Zastosowanie czynników upośledzających przepływ krwi obwodowej
Niska perfuzja tkankowa
Pomiar w zimnym miejscu
Brak kontroli nad ciałem, np. drgawki
Zaburzenia poziomu hemoglobiny
Rodzaj światła w pomieszczeniu
Różne zmiany na paznokciach, np. ciemny lakier lub grzybica
Proste zabiegi medyczne:60% ukończone