5.3. Higiena mycia rąk i Dezynfekcja

Wróć         następny

cartoon

“Posłuchaj Mamo, za każdym razem, gdy myję ręce, połowa obecnych zarazków pozostanie. Nawet jeśli umyję tysiąc razy, niektóre zarazki nadal tam będą. Stąd w ogóle nie ma sensu się myć. Matematycznie udowodnione.”

 

Według badań prawidłowe mycie i higiena rąk zmniejsza ryzyko infekcji i zachorowania aż o połowę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyznaje, ze najlepszym sposobem na zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób jest mycie rąk wodą z mydłem. Optymalny efekt uzyskamy myjąc ręce przez co najmniej 30 sekund, przy zastosowaniu mydła antybakteryjnego lub dodatkowej dezynfekcji płynem.

Ręce należy myć około 5-7 razy dziennie, w szczególności po wyjściu z toalety, kontakcie ze zwierzętami oraz przed przygotowaniem i jedzeniem posiłków. Zarazki znajdujące się na rękach mogą przedostać się do przewodu pokarmowego na skutek oblizywania palców, wkładania do ust różnych przedmiotów codziennego użytku (np. długopisu) lub poprzez skażoną żywność. Wystarczy nieświadomie, automatycznie dotknąć nieumytymi rękami okolic nosa, ust czy oczu aby zarazki lub wirus dostał się do organizmu.

Instrukcja mycia rąk krok po kroku

module5

Zwilż ręce ciepłą wodą

module5

Nałóż mydło w płynie w zagłębienie dłoni by pokryło całą powierzchnię dłoni

module5

Pocieraj dłonie dłonią w dłoń

module5

Prawa dłoń nad lewym grzbietem ze splecionymi palcami i na odwrót

module5

Dłoń do dłoni ze przeplecionymi palcami

module5

Grzbiety palców do przeciwnych dłoni z palcami splecionymi

module5

Pocieraj obrotowo lewy kciuk w prawej dłoni i na odwrót

module5

Potrzyj obrotowo, do tyłu i do przodu palcami prawej dłoni splecionymi w lewej dłoni i odwrotnie

module5

Opłucz ręce wodą

module5

Dokładnie osusz ręce ręcznikiem jednorazowym

module5

Użyj ręcznika, aby zamknąć kran

module5

Twoje ręce są teraz bezpieczne

Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia. Jak myć dłonie? Download as PDF

Dezynfekcja

Wirus może utrzymywać się na różnych powierzchniach, a z nich możemy przenieść go dalej lub zakazić się – wystarczy dotknąć zainfekowanej klamki, a potem ust, nosa lub przetrzeć oczy. Warto zadbać o regularną dezynfekcję klamek oraz innych przedmiotów codziennego użytku, jak na przykład klawiatura komputera czy telefon komórkowy.


  Pamiętaj

Każde dotknięcie klamki, banknotów i monet czy poręczy w miejscach publicznych (np. komunikacji miejskiej) sprawia, że na dłonie dostaje się od 100 do 10 tysięcy komórek drobnoustrojów. Wystarczy kilkadziesiąt sekund dokładnego mycia rąk aby oczyścić nasze dłonie z około 90% bakterii.

Ważne jest także zadbanie o dezynfekcję mieszkania, w którym osoba starsza przebywa.


 

Wietrzenie mieszkania

Wietrzenie mieszkania pomaga pozbyć się wirusów i innych zanieczyszczeń z powietrza. To jedna z najprostszych i najbardziej skutecznych metod by oczyścić powietrze w mieszkaniu. W tym celu należy szeroko otworzyć okna na kilka minut (osoba starsza w tym czasie powinna przebywać w innym pomieszczeniu). Ten sposób jest znacznie bardziej efektywnym, rozwiązaniem niż uchylanie okna przez dłuższy czas. Wietrzenie domu wpływa także korzystnie na stan błon śluzowych, które są jedną z barier ochronnych organizmu.

Miejsca w domu wymagające specjalnej troski

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dezynfekcję miejsc, które najczęściej się dotyka. Są to m.in. klamki przy drzwiach wejściowych i wewnątrz mieszkania. Należy dokładnie przeczyść klamki, włączniki światła, słuchawki domofonów, uchwyty mebli, piloty, włączniki oraz przyciski każdego sprzętu RTV i AGD, telefony a także klucze.

Do dezynfekcji warto używać środków czystości z chlorem a także z zawartością alkoholu etylowego, najlepiej o stężenie etanolu powyżej 60%, by całkowicie zneutralizować drobnoustroje chorobotwórcze. Można także korzystać z olejków eterycznych o działaniu przeciwwirusowym, np. olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, tymiankowy, które można nabyć w aptece lub w drogerii. Olejki można stosować wspomagająco do płynów na bazie alkoholu lub do mydła.

Wróć         następny

progress bar
Opieka i higiena podczas epidemii wywołanej zakażeniem wirusowym:60% ukończone