3.2. Higiena Jamy Ustnej

 
Wróć         nastepny

cartoon

“Don’t spit yet.”

 

Codzienna rutyna higieny jamy ustnej osoby starszej może być nieco inna, gdyż może to być spowodowane wiekiem, kruchością lub noszeniem protez.

 
Zęby osób starszych wymagają standardowego szczotkowania dwa razy dziennie. Następnie płukanie ust i nitkowanie w razie potrzeby. Protezy wymagają moczenia w odpowiednim roztworze, a następnie szczotkowania. Miękkie szczoteczki do zębów są polecane osobom starszym.

Jeśli zauważyłeś pewne niepokojące objawy, takie jak próchnica, złamane zęby, luźne zęby i nieprawidłowe dziąsła itp., zacznij od pytania starszej osoby, czy odczuwa ból lub dyskomfort w jamie ustnej. Następnie zapytaj, czy podczas jedzenia odczuwa ból lub dyskomfort. Być może żucie lub połykanie stanowi wyzwanie. Byłby to pewny znak, że konieczna jest wizyta u dentysty.

W przypadku osoby starszej, która samodzielnie porusza się, nasza pomoc w zabiegu szczotkowania zębów może sie ograniczyć do asystowania przy tej czynności lub przypominania osobie o jego wykonaniu. Inaczej to wygląda w przypadku osoby starszej leżącej w łóżku.
 
 

Zabieg szczotkowania zębów w przypadku osoby starszej leżącej jest następujący:

Krok 1
 
Podłóż ręcznik przeznaczony do mycia twarzy lub jednorazowy śliniak higieniczny pod brodę osoby.
 
Krok 2
 
Pod brodą umieść płaskie naczynie (lub specjalną miskę nerkowatą), unieś głowę osoby i podaj kubek z wodą do wypłukania ust.
 
Krok 3
 
Nałóż pastę do zębów na szczoteczkę i podaj ją osobie. Jeśli osoba nie jest w stanie umyć zębów samodzielnie, zrób to za nią.
 
Krok 4
 
Rozpocznij mycie zębów:
 
   Rozpocznij od części zewnętrznej zębów, tak aby nie ominąć żadnej partii zębów
 
   Ustaw szczoteczkę pionowo i ruchami okrężnymi umyj wewnętrzną część zębów
 
   Wyczyść powierzchnie żujące zębów
 
   Delikatnie wyszczotkuj język – pomoże to odświeżyć oddech i usunie nadmiar bakterii z jamy ustnej, co poprawi komfort osoby
 

W przypadku osoby starszej z protezami zębowymi postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

   Wyjmij protezy i umyj szczoteczką i pastą do zębów, spłucz pod bieżącą wodą
 
   Podaj osobie płyn do płukania jamy ustnej
 
   Podłóż pod brodę osoby miseczkę, by mogła wypluć płyn
 
   Jeśli pojawią się zmiany na błonie śluzowej, przetrzyj je patyczkiem do uszu z zaleconym przez lekarza środkiem leczniczym
 
   Wytrzyj usta osoby ręcznikiem
 
   Natłuść usta osoby, np. pomadką ochronną lub wazeliną
 
 
Mycie zębów i dbanie o jamę ustną jest niewątpliwie zabiegiem intymnym i może być dla starszej osoby krępujące, zwłaszcza gdy nie mogą tego zrobić samodzielnie i potrzebują pomocy drugiej osoby. Dlatego też należy być wyrozumiałym, uwzględnić nawyki higieniczne osoby, a czynności wykonywać w sposób zdecydowany, ale jednocześnie delikatny, by nie sprawiać osobie starszej dodatkowego cierpienia.

Środki lecznicze stosowane przy infekcjach jamy ustnej powinny być dobrane przez lekarza. Część z nich jest jednak dostępna bez recepty, więc można je stosować od razu po zauważeniu zmian chorobowych i konsultacji z farmaceutą. W przypadku suchości w jamie ustnej warto zastosować płukanki z użyciem naparu z rumianku, mięty lub siemienia lnianego.


   Kilka praktycznych wskazówek dotyczących Higieny Jamy Ustnej


   Pilnuj regularnych wizyt u dentysty
 
   Upewnij się, że zachowane są nawyki szczotkowania i nitkowania, niezależnie od tego, czy zęby naturalne, czy protezy dentystyczne
 
   Codziennie myj i masuj dziąsła miękką szmatką
 
   Pozostaw protezy na zewnątrz podczas snu na noc, aby odpocząć ustom i dziąsłom oraz zapobiec ewentualnemu zadławieniu


 
 
Wróć         nastepny
 

progress bar

Higiena osobista:
20% ukończone