Wróć następny
Tekst i wideo: Fundacja „Małopolska Izba Samorządowa”, Kraków, Polska Projekt i rozmieszczenie treści przygotowane przez e-Training Solutions, Berlin, Niemcy. Rysunki przygotowane przez Boris Luve.
Z wiekiem funkcje motoryczne człowieka stopniowo się pogarszają. Działania, które kiedyś nie sprawiały najmniejszego problemu, zaczynają być wyzwaniem. Zła higiena to często pierwszy znak, że osoba, którą się opiekujemy, nie radzi sobie sama dobrze. Wiąże się to z ograniczoną mobilnością, obawą przed upadkiem w śliskiej łazience czy zdrowiem.
Starsi bliscy mogą mieć trudności ze staniem pod prysznicem, wchodzeniem i wychodzeniem z wanny lub utrzymaniem wystarczającej równowagi, aby stanąć przed umywalką. Seniorzy mogą odmówić pomocy w higienie osobistej, co skutkuje ciągłą walką opiekuna z osobą starszą. W niektórych przypadkach nasi bliscy mogą po prostu zapomnieć o myciu się i kąpieli. W takich sytuacjach ważne jest zapewnienie wsparcia i pomocy w podstawowych czynnościach higienicznych.
Warto pamiętać, że pomoc w pielęgnacji i higienie osobistej może być kłopotliwa dla starszej osoby. Dlatego też ważne jest, aby budzić zaufanie i szacunek, kiedy pomagasz starszej osobie w zabiegach higienicznych.
W tym module dowiesz się, jak pomóc osobom starszym w higienie osobistej przy zachowaniu ich godności.
Cele Uczenia się
W tym module dowiesz się o:
Podstawowych zabiegach higienicznych zapewniających utrzymanie czystości i higieny osobistej osoby starszej
Zasadach wykonywania zabiegów higienicznych u osoby starszej i ich specyfikę w zależności stanu zdrowia oraz samodzielności osoby starszej
Oczekiwane Efekty Uczenia się
Po ukończeniu tego modułu będziesz mógł:
zadbać o właściwe utrzymanie higieny osobistej osoby starszej i jej otoczenia
udzielić pomocy osobie starszej w czynnościach związanych ze zmianami pozycji ciała i ruchu
zorganizować warunki mieszkaniowe dla osoby starszej wymagającej opieki, tj. przygotować pokój i podstawowe wyposażenie dla osoby starszej
zapewnić osobie starszej komfort i bezpieczeństwo oraz szacunek dla godności osobistej
Spis treści
3.1. Higiena Osobista Osób Starszych
3.2. Higiena Jamy Ustnej
3.3. Higiena Ciała
3.4. Mycie głowy
3.5. Zmiana bielizny
3.6. Zmiana pościeli
3.7. Przemieszczanie się i zmiana pozycji
3.8. Odleżyny
3.9. Lista Kontrolna Higieny Osób Starszych
3.10. Ocena
Szacowany czas na ukończenie tego modułu:
3 godziny
Metodologia
Ten moduł e-learningowy stanowi ogólnodostępne źródło o charakterze edukacyjnym. Można używać go na urządzeniach mobilnych. Zaprojektowany został dla użytkowników indywidualnych, ale można go również stosować, jako element programu szkoleniowego prowadzonego przez instruktora.