4.1. Starzenie się a Sposób Żywienia

 
Wróć         nastepny

cartoon

“W naszych czasach drzewa były zdecydowanie bardziej miękkie.”

 

Starzenie się ma charakter uniwersalny, stopniowy, przebiega spontanicznie i jest nieodwracalnym procesem. Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia wiek przed-starczy (45-59 rok życia), wczesną starość, inaczej zwany trzeci wiek (60-74 rok życia), późną starość, inaczej zwany czwarty wiek (75-89 rok życia), oraz długowieczność (powyżej 90 roku życia).

 
Wraz z wiekiem zmienia się funkcjonowanie narządów człowieka i jest to zjawisko całkowicie normalne. Proces starzenia się wpływa praktycznie na wszystkie części przewodu pokarmowego ale i resztę organizmu.

Na przykład, w obrębie jamy ustnej, błona śluzowa staje się cieńsza i mniej elastyczna oraz bardziej sucha. Zmniejsza się wytwarzanie śliny co może powodować negatywne skutki. U osoby starszej mogą wystąpić utrudnienia w połykaniu kawałków jedzenia, gdyż to ślina ułatwia połykania poszczególnych kęsów, szczególnie w przypadku suchych pokarmów. Dodatkowo problem rozdrabniania pokarmów u osób starszych może być spowodowany zmniejszeniem liczby zębów lub ich utratą. U osób starszych obserwuje się również występowanie zaburzeń w odczuwaniu smaku, ponieważ m.in. ślina pomaga osobie poczuć smak potraw. Przeważnie dochodzi do pogorszenia smaku słodkiego i kwaśnego, a wzmacnia się odczuwanie smaku gorzkiego.

Dalej, sok żołądkowy odpowiadający za trawienie, u osób starszych wydzielany jest w mniejszej ilości. To może spowodować, że część składników obecnych w spożywanej żywności przez osobę starszą niestety nie będzie miała możliwości późniejszego wchłonięcia się w jelicie. U osób starszych częściej też występują zaparcia, co związane jest ze zmianami zachodzącymi w układzie trawiennym, zmianami w sposobie odżywiania (np. mniejszą ilością dostarczanego z żywnością błonnika) oraz ze zmniejszoną aktywnością fizyczną i bardziej siedzącym trybem życia.

To tylko niektóre zmiany, jakie wraz z wiekiem zachodzą w organizmie. Upływający czas odbija się na wszystkich układach i narządach osoby. Zmniejsza się odporność organizmu, a w związku z tym zwiększa się ryzyko infekcji.

Dlatego też odpowiedni sposób żywienia osób starszych, uwzględniający te zmiany w organizmie, a także odpowiednia dieta w przypadku występowania różnych schorzeń i chorobach przewlekłych jest bardzo istotna dla zaspokojenia potrzeb żywieniowych osoby w podeszłym wieku.
 



Stan odżywienia jest jednym z głównych czynników wpływających na zdrowie człowieka, a co za tym idzie na długość życia. Jego znaczenie dla zdrowia jest często niedoceniane, choć u osób w podeszłym wieku ma istotny wpływ na proces starzenia.


 
Wróć         nastepny
 

progress bar

Żywienie Osób Starszych:
9% ukończone