4.9. Zasady żywieniowe a Choroby Osób Starszych: Dieta dla diabetyków

Wróć         następny

cartoon

“Och, nic mu nie będzie. Trucizna pszczół leczy upodobania w słodyczach.”

 

Cukrzyca u osób starszych jest poważnym problemem, ponieważ seniorzy są jedną z grup najbardziej zagrożonych tą chorobą. Opieka nad osobami starszymi powinna obejmować wszystkie aspekty zdrowia fizycznego i psychicznego, a potrzeby żywieniowe są ważnym czynnikiem dobrego samopoczucia seniora.

Dieta cukrzycowa ma na celu przede wszystkim kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Zapobieganie skokom poziomu glukozy pomaga kontrolować poziom insuliny wytwarzanej przez organizm. Pozwala również na kontrolę masy ciała, gdyż stanowi duży składnik zdrowia diabetologicznego, zwłaszcza dla seniorów o ograniczonej sprawności ruchowej.

Zalecany sposób żywienia:

Kontrola porcji

To dotyczy głównie węglowodanów. Węglowodany to makroskładniki, które wpływają na poziom glukozy we krwi. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego rodzaju węglowodanów – zamiast spożywania przetworzonych, rafinowanych węglowodanów z produktów takich jak słodycze i desery, lepiej wybrać owoce, rośliny strączkowe i warzywa. Są one znane jako węglowodany złożone, które są trawione znacznie wolniej, a zatem nie powodują gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Jest to jeden z najważniejszych punktów w postępowaniu z cukrzycą u osób starszych.

Regularne ustalanie pory posiłków i nie pomijanie posiłków

To pomoże regulować poziom glukozy. Pora, w której osoby starsze jedzą, jest tak samo ważna jak żywność, którą spożywają. Aby uniknąć wahań poziomu cukru, czas spożywania kolejnych posiłków powinien być taki sam każdego dnia. Jeśli osoby starsze dotknięte cukrzycą przyjmują insulinę do posiłków, zaleca się spożywanie posiłków co 4-5 godzin, aby zapobiec hipoglikemii.

Ograniczenie spożycia cukru

Należy całkowicie unikać słodyczy i deserów, napojów bezalkoholowych, miodu i innych produktów spożywczych o wysokim indeksie glikemicznym lub spożywać je okazjonalnie w niewielkich ilościach. Aby właściwie kontrolować cukrzycę u osób starszych, głód cukru należy zaspokoić świeżymi lub mrożonymi owocami. Wyeliminuj soki owocowe z diety osób starszych, ponieważ są one bogate w cukier. Należy również unikać produktów o niskiej zawartości tłuszczu, takich jak jogurt i inne produkty mleczne, ponieważ często dodaje się do nich cukier, aby zrekompensować zmniejszoną zawartość tłuszczu.

Błonnik

Błonnik to ważny element przyjemnej diety cukrzycowej. Błonnik pokarmowy ma wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu, w tym spowolnione trawienie cukrów i poprawę poziomu glukozy we krwi. Seniorzy z cukrzycą powinni spożywać więcej pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce, warzywa i orzechy.

Dieta bogata w produkty pełnowartościowe i uboga w żywność przetworzoną jest najlepsza

Żywność wysoko przetworzona często zawiera nadmiar sodu, cukru i niezdrowych tłuszczów nasyconych. Samodzielne przygotowywanie posiłków to dobry sposób na uniknięcie niepotrzebnej soli i cukru.

Unikanie nadmiaru soli

Diabetycy są bardziej narażeni na choroby serca niż osoby bez cukrzycy. Nadmiar sodu może prowadzić do wielu powikłań, w tym wysokiego ciśnienia krwi, niewydolności serca i udaru mózgu.

Pobierz infografikę: Dieta cukrzycowa
Do pobrania plik PDF. Źródło: Fundacja MIS

Wróć         następny

progress bar
Żywienie Osób Starszych:80% ukończone