4.5. Specjalne Potrzeby Żywieniowe: Błonnik Pokarmowy, B12 i Potas

Wróć         następny

cartoon

“Wiesz, drzewa są najlepszym super jedzeniem – tarcica zawiera cały potrzebny ci błonnik.”

 

Błonnik Pokarmowy

Osoby starsze powinny regularnie spożywać pokarmy bogate w błonnik. Błonnik pokarmowy może pomóc obniżyć ryzyko chorób serca i zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2.

Błonnik pokarmowy jest powszechny w produktach roślinnych, takich jak owoce, warzywa i rośliny strączkowe. Chociaż błonnik pokarmowy nie może być trawiony ani wchłaniany, nadal przyczynia się do zdrowia na wiele sposobów. Błonnik występuje w dwóch rodzajach: błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny rozpuszcza się w wodzie i staje się żelowy, co powoduje, że przywiera do żółci, toksyn i innych zanieczyszczeń i wyciąga je z organizmu. Błonnik nierozpuszczalny przyciąga wodę jak gąbka i działa oczyszczająco na jelita, zwiększając motorykę jelit i stymulując regularne wypróżnienia. Zaparcie występuje częściej u osób starszych z powodu zmniejszonej perystaltyki jelit lub rytmicznych skurczów, nieaktywnego trybu życia i diety ubogiej w błonnik.

Błonnik pokarmowy jest powszechny w produktach roślinnych, takich jak owoce, warzywa i rośliny strączkowe. Błonnik występuje w dwóch rodzajach: błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny rozpuszcza się w wodzie i staje się żelowy, co powoduje, że przywiera do żółci, toksyn i innych zanieczyszczeń i wyciąga je z organizmu. Błonnik nierozpuszczalny przyciąga wodę jak gąbka i działa oczyszczająco na jelita, zwiększając motorykę jelit i stymulując regularne wypróżnienia.

Zalecana dawka całkowitego spożycia błonnika dla dorosłych w wieku powyżej 50 lat powinna wynosić co najmniej 30 gramów dziennie dla mężczyzn i 21 gramów dla kobiet.

Źródło błonnika:

Większość produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców i roślin strączkowych jest źródłem nierozpuszczalnego i rozpuszczalnego błonnika. Na przykład chleb wieloziarnisty, kiełki pszenicy, brązowy ryż, brokuły, szpinak, seler, marchew, cukinia, jabłka, gruszki, większość jagód, ciecierzyca, soczewica i praktycznie wszystkie fasole są szczególnie dobrymi źródłami błonnika pokarmowego. Orzechy i nasiona również zawierają błonnik, ale starsza osoba może mieć trudności z ich prawidłowym przeżuwaniem w przypadku problemów z zębami lub protezami. W związku z tym bardziej miękkie źródła błonnika, takie jak fasola i chleb pełnoziarnisty, są łatwiejsze do żucia.

10 pokarmów najbardziej bogatych w błonnik to:

module3

Fasola i soczewica

module3

Brokuły

module3

Jagody

module3

Awokado

module3

Popcorn

module3

Całe ziarna

module3

Jabłka

module3

Suszone owoce

 

Witamina B12

Witamina B12 jest magazynowana w wątrobie i odgrywa między innymi główną rolę w funkcjonowaniu poznawczym. Starsi ludzie są bardziej narażeni na niedobory witaminy B12, ponieważ jest ona wchłaniana z pożywienia przez kwas żołądkowy. A wraz z wiekiem kwas żołądkowy zaczyna spadać.

Często niedobór witaminy B12 może powodować objawy związane z normalnym starzeniem się. Czasami jednak niedobór witaminy B12 może zaostrzyć stany w następujących chorobach: choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane i inne zaburzenia neurologiczne, choroby psychiczne, takie jak depresja, lęk lub choroba afektywna dwubiegunowa, choroba sercowo-naczyniowa, choroba autoimmunologiczna lub rak.

Czasami niedobory witaminy B12 mogą wyglądać na znacznie łagodniejsze i mogą pozostać niekontrolowane, np. może powodować utratę pamięci, pogorszenie funkcji poznawczych, mglisty mózg, zmniejszoną mobilność i ból w całym ciele.


Sposobem na sprawdzenie, czy starsza osoba ma niedobór witaminy B12, jest wykonanie badania krwi.


Niektóre fizyczne objawy niedoboru witaminy B12 to:

   Mrowienie lub drętwienie rąk, nóg lub stóp

   Trudności z chodzeniem

   Niedokrwistość (Anemia)

   Opuchnięty, stan zapalny języka

   Pożółkła skóra

   Paranoja lub halucynacje

   Zmęczenie

Często bardziej długoterminowe konsekwencje zaawansowanego niedoboru witaminy B12 u osób starszych obejmują słabsze tworzenie czerwonych krwinek, niższy metabolizm, upośledzenie funkcjonowania nerwów i słabszy stan kości. Niedobory witaminy B12 są również silnie powiązane z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera lub demencja.

Leczenie zwykle oznacza przyjmowanie witaminy B12 poprzez suplementy lub zmianę diety, aby spożywać więcej pokarmów bogatych w tę witaminę.

Osoby powyżej 60. roku życia powinny otrzymywać około 2,4 mikrograma witaminy B12 dziennie.

Przykłady żywności bogatej w witaminę B12:

module3

Wzbogacane płatki zbożowe

module3

Jajka

module3

Szynka

module3

Pierś kurczaka

module3

Pstrąg tęczowy

module3

Wątroba wołowa

module3

Gotowane Małże

module3

Jogurt

module3

Ser

module3

Mleko

module3

Plamiak

module3

Łosoś

 

Potas

Zapewnienie wystarczającej ilości potasu w diecie może również pomóc w utrzymaniu silnych kości. Ten niezbędny minerał jest niezbędny do funkcjonowania komórek i pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi i ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Zalecana dzienna dawka potasu dla osoby starszej wynosi 4700 mg.

Źródłem potasu są owoce, warzywa, fasola i niskotłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczne. Przygotowując posiłek dla osoby starszej, staraj się wybierać i przygotowywać potrawy z niewielką ilością lub bez dodatku soli. Dodaj smaku potrawom za pomocą ziół i przypraw.

Wróć         następny

progress bar
Żywienie Osób Starszych:45% ukończone