4.10. Zasady żywieniowe a Choroby Osób Starszych: Wybrane Diety

Wróć         następny

cartoon

“Krótko mówiąc, nauczyłam się mądrze dobierać składniki odżywcze.”

 

Specjalne diety dla osób starszych: w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia osób starszych lekarz lub dietetyk może zalecić jedną ze specjalnych diet

 

Dieta bezglutenowa

Jest to dieta wykluczająca spożywanie zanieczyszczonej nimi pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Najważniejszym wskazaniem do jego stosowania jest rozpoznana celiakia, nietolerancja glutenu, alergia na gluten oraz choroba Dühringa. Czasem jest polecany pacjentom cierpiącym na chorobę Hashimoto i zespół jelita drażliwego.

Dieta lekkostrawna

Ta dieta dostarcza tyle samo energii i składników odżywczych, co dieta zdrowych ludzi, ale składa się z produktów, które nie obciążają układu pokarmowego (ograniczenie pokarmu bogatego w błonnik, tłuszcz i ostre przyprawy). Stosują go m.in. osoby ze schorzeniami przewodu pokarmowego, paradontozą oraz seniorzy po zabiegach chirurgicznych.

Dieta o niskiej zawartości tłuszczu

Ta dieta ma na celu ograniczenie dziennego spożycia tłuszczów, głównie pochodzenia zwierzęcego, i zastąpienie ich tłuszczami roślinnymi i rybnymi. Dieta niskotłuszczowa pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, obniża poziom cholesterolu LDL w organizmie, a także działa przeciwzakrzepowo.


  Diet specjalistycznych nie wolno stosować samodzielnie – zawsze powinien o tym zadecydować lekarz lub dietetyk. Istnieje wiele diet, które mogą być niebezpieczne dla człowieka (np. dieta niskowęglowodanowa zwiększa ryzyko miażdżycy, chorób wątroby i kamieni nerkowych). Dlatego każdą zmianę sposobu żywienia należy skonsultować ze specjalistą!


Wróć         następny

progress bar
Żywienie Osób Starszych:90% ukończone