Nie istnieje uniwersalny wykres, w którym wyszczególnione byłyby wszystkie emocje. Nie ma również zgody w środowisku akademickim co do tego, które z nich warto uwzględnić w tego typu klasyfikacjach.
W zależności od autora, znaleźć można wiele różnych klasyfikacji i list emocji. (Raypole, 2019)
Paul Ekman, amerykański psycholog i czołowy badacz tematu emocji opracował tzw. Atlas Emocji, będący zestawem map, który pozwala nam przyjrzeć się cechom naszych emocji, które mogą nie być dla nas oczywiste.
Według niego, emocje można podzielić na pięć kategorii: which are:
Gniew
Strach
Smutek
Wstręt
Przyjemność
(Raypole, 2019)
Wymienione wyżej kategorie obejmują szerszy zakres emocji; spójrz na poniższe określenia , którymi można opisać wyżej wymienione emocje:
Gniew:
złość, frustracja, irytacja, szaleństwo, mściwość
Strach:
zmartwienie, zwątpienie, niepokój, przerażenie, panika, desperacja, stres itp.
Smutek:
samotność, rozczarowanie, bezradność, przygnębienie, rezygnacja, żal itp.
Wstręt:
niechęć, odraza, dezaprobata, wycofanie, awersja itp.
Przyjemność:
szczęście, miłość, ulga, zadowolenie, radość, duma, ekscytacja itp.
(Raypole, 2019)
Istotne jest, aby zidentyfikować poszczególne rodzaje emocji, ponieważ stanowią one ważną część twojego życia. W rzeczywistości emocje mają wpływ nie tylko na ciebie, ale także na innych. Na tej samej zasadzie – emocje innych mają wpływ na Ciebie.
Dlatego też, im bardziej rozumiesz swoje własne emocje, tym łatwiej będziesz w stanie je kontrolować w obliczu emocji osoby, którą się opiekujesz. Będziesz w stanie działać bardziej racjonalnie i dobrać odpowiedni sposób działania przy danej sytuacji. Rozumiejąc emocje, będziesz w stanie mądrze z nich korzystać, ponieważ wpływają one również na zdrowie i samopoczucie ludzi wokół ciebie, szczególnie na osobę, którą się opiekujesz. Posługując się inteligencją emocjonalną, będziesz w stanie przekazywać pozytywne emocje i myśli osobom, nad którymi sprawujesz opiekę.
Wróć nastepny
Inteligencja Emocjonalna przy Opiece nad Starszymi:24% ukończone