6.5. Jak Radzić sobie z Emocjami

 
Wróć         nastepny

cartoon
 

Stan Twojego zdrowia emocjonalnego, fizycznego i społecznego ma istotny wpływ na jakość uwagi i pomocy oferowanej osobie, którą się opiekujesz.

 
Dlatego ważne jest, aby rozwijać i pracować nad kompetencjami związanymi z IE, nie tylko tymi odnoszącymi się bezpośrednio do opieki nad inną osobą, ale także tymi odnoszącymi się do troszczenia się o samego siebie (ten punkt jest dokładniej wyjaśniony w dalszych modułach).

Opiekując się drugą osobą, jest się bezustannie poddawanym różnym emocjom wynikającym z relacji z osobą znajdującą się pod opieką, oraz z relacji z innymi opiekunami, którzy mogą dzielić z Tobą tę odpowiedzialność.

Osoba znajdująca się pod opieką lub inni opiekunowie mogą mieć inne podejście niż ty, a zatem może to wywołać niezrozumienie lub poczucie niewdzięczności. W takiej sytuacji fundamentalne znaczenie ma umiejętność zarządzania emocjami i budowanie pewności siebie.

IE oznacza właściwe zarządzanie emocjami; dostarcza ona również wskazówek dotyczących radzenia sobie ze stresem i samoregulacji emocjonalnej, która jest niezbędna do reagowania w odpowiedni sposób w trudnych sytuacjach.

Należy zatem rozwijać IE, taby móc dysponować „instrumentami” do zarządzania emocjami w celu wspierania swojego samopoczucia i stawiania czoła wyzwaniom w codziennym życiu. Co więcej, IE może zapewnić Ci również narzędzia, które mogą pomóc Ci poprawić jakość życia i przekuć sytuację opiekuńczą w satysfakcjonujące doświadczenie życiowe.

Emocjonalnie inteligentni opiekunowie wiedzą, jak zarządzać swoimi emocjami tak, aby byli w stanie utrzymać koncentrację i myśleć jasno, nawet w obliczu krytycznej sytuacji. Lęk redukuje zdolność myślenia i umiejętność wypracowywania racjonalnej odpowiedzi. Kiedy doświadczasz strachu lub nadmiernego stresu, uniemożliwia to podejmowanie decyzji, co z kolei może mieć negatywny wpływ na jakość Twojej pracy. (Ibarrola)
 
 

Badania wykazały, że aby poradzić sobie z trudnymi i złożonymi sytuacjami, należy rozwijać następujące kompetencje:

 
Elastyczność i zdolność adaptacji
 
Musisz zaakceptować to, że coś może okazać się inne niż się tego spodziewasz, i trzeba być na to przygotowanym. Pomoże Ci to opracowywać kreatywne i innowacyjne rozwiązania.
 
 
Bycie wyrozumiałym dla samego siebie
 
Kiedy jesteś ofiarą samego siebie, tracisz siłę do wpływania na rzeczywistość.
 
 
Nadzieja i pozytywne nastawienie
 
Ważne jest, aby wierzyć, że sytuacja się poprawi i pozytywnie patrzeć na okoliczności, w których się znajdujemy.
 
(Ibarrola, n.d.)
 
 

Jakie są zatem cechy osoby inteligentnej emocjonalnie? Według Ibarroli oto cechy, nad którymi warto pracować:

   Optymizm
 
   Rozumienie własnych uczuć i emocji
 
   Umiejętność wyrażania uczuć i emocji
 
   Umiejętność kontrolowania uczuć i emocji
 
   Empatia
 
   Umiejętność podejmowania odpowiednich decyzji
 
   Rozwój motywacji, nadziei i ciekawości
 
   Samoocena
 
   Wiedza o dawaniu i braniu
 
   Skonsolidowany zestaw wartości
 
   Umiejętność pokonywania trudności i wyzwań
 
   Integracja przeciwieństw: takich jak sfera poznawcza i emocjonalna lub obowiązki i prawa
 
(Ibarrola)
 
 

Aby lepiej radzić sobie z takimi sytuacjami, warto korzystać ze wskazówek dotyczących zarządzania emocjami:

 
1. Zaspokajaj swoje potrzeby
 

Wszyscy ludzie mają potrzeby (głód, sen itp.), a kiedy te potrzeby nie są zaspokajane, stajemy się bardziej emocjonalni i wrażliwi. Tym samym, aby utrzymywać jak najlepszą równowagę emocjonalną, bardzo ważne jest, aby ich nie zaniedbywać. Kiedy czujemy się usatysfakcjonowani, czujemy, że nasze życie ma cel i sens. Jeśli nie czujemy się usatysfakcjonowani, mamy tendencję do myślenia, że nasze życie nie ma sensu i stajemy się narażeni na problemy emocjonalne.
 
 
2. Myśl racjonalnie
 
Emocje popychają cię do ślepego, niejednokrotnie irracjonalnego sposobu myślenia. Dlatego ważne jest, aby rozwijać zdolność obiektywnego myślenia podczas odczuwania emocji, co z kolei umożliwia kierowanie samymi emocjami.
 
 
3. Oddychanie
 
Uważa się, że emocje powstają w naszym umyśle, podczas gdy faktycznie wiele z emocji jest fizycznymi reakcjami na daną sytuację. W związku z tym należy zwracać uwagę na zmiany fizyczne, które odzwierciedlone bywają w naszym sposobie oddychania. Ważne jest, aby potrafić znaleźć chwilę na oddech i próbę uspokojenia myśli.
 
 
4. Obserwuj, w jaki sposób inni skutecznie zarządzają swoimi emocjami
 
Analizując, jak inni ludzie radzą sobie z własnymi emocjami można się wiele nauczyć. Ważne jest jednak, aby uczyć się od odpowiednich osób, dlatego niezbędny jest dobry wzór do naśladowania!
 
 
5. Wpływaj na swój nastrój
 
Możesz kontrolować swoje nastroje, na przykład, jeśli czujesz się znudzony oglądaniem tych samych nudnych programów telewizyjnych, zmiana aktywności i pójście na spacer zdecydowanie zmieni twój nastrój i poprawi Ci humor.
 
 
6. Odkrywaj siebie samego
 
Trzeba być świadomym swojego własnego nastawienia i zauważać w sobie zmiany emocjonalne. Kontrolowanie emocji nie polega na ich ukrywaniu – wręcz przeciwnie. Musisz dać sobie szansę poczuć to, co doświadczasz w danej chwili i przeanalizować przyczynę każdego uczucia.
 
 
7. Kontroluj emocje poprzez patrzenie w przyszłość
 
Emocje bywają bardzo intensywne i mają tendencję do oszukiwania nas, sprawiając, że wierzymy, że jedyne co się liczy, to to co dzieje się w tym momencie. Może to popychać nas do mówienia lub robienia rzeczy, których później będziemy żałować. Czasami, gdy jesteśmy naprawdę źli lub zaniepokojeni, zapominamy o przyszłości. Ważne jest więc, aby przed zrobieniem czegokolwiek pomyśleć dwa razy i uspokoić emocje.
 
 
 
Wróć         nastepny
 

progress bar

Inteligencja Emocjonalna przy Opiece nad Starszymi:
60% ukończone