6.6: Emocje a Opieka

 
Wróć         nastepny

cartoon
 

Proces starzenia się wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi, które utrudniają zrozumienie osób starszych i wpływają na ich słuch i wzrok. Wszystkie te ograniczenia mogą stanowić bariery komunikacyjne.

 
Ze względu na zmiany fizyczne i psychiczne komunikacja z osobami starszymi wymaga dużo cierpliwości i czasu. W wielu przypadkach doświadczenie to może być frustrujące, ponieważ skuteczna komunikacja okazuje się niemożliwa.
Należy jednak pamiętać, że istnieją techniki, które pomagają w owocnych interakcjach z osobami starszymi lub niesamodzielnymi. (Cuideo)
 

Przede wszystkim ważne jest zidentyfikowanie zaistniałych barier komunikacyjnych:

   Choroby i patologie, takie jak demencja i choroba Alzheimera, mogą tworzyć uciążliwe bariery komunikacyjne. Choroby te są bardzo powszechne wśród starszych, i negatywnie wpływają na ich pamięć, a nawet mowę. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, jaki wpływ choroby i patologie mają na osobę, którą się opiekujesz.
 
   Trudności językowe
 
   Utrata pamięci, wzroku i słuchu
 
(Cuideo)
 
 
Nie należy jednak zapominać, że skuteczna komunikacja z osobami, którymi się opiekujesz, stymuluje ich i motywuje, a także poprawia jakość ich życia.
 

Upewnij się, że rozumiesz ich potrzeby i znasz ich ulubione filmy oraz zainteresowania

 
Nie zapominaj o ich problemach zdrowotnych
 
Nie zapominaj, że nie mają oni takich możliwości jak Ty, więc może wymagać to od nich trochę więcej wysiłku, aby porozmawiać i zrozumieć co do nich mówisz.
 
 
Wyraźnie wypowiadaj słowa
 
Biorąc pod uwagę to, że mogą oni mieć problemy ze słuchem, ważne jest, aby mówić tak wyraźnie, jak to możliwe.
 
 
Dostosuj okoliczności, w których odbywa się komunikacja
 
Otoczenie, w którym się komunikujesz, jest ważne, ponieważ hałas jest jednym z najistotniejszych czynników interakcji. Upewnij się, że nie ma wokół żadnych hałasów, które mogłyby skutkować rozproszeniem uwagi.
 
 
Dostosuj głośność swojego głosu
 
Ważne jest również jak głośno mówisz. Nie myl jednak mówienia dobrze z mówieniem głośno. Musisz nauczyć się dostosowywać swój głos w zależności od indywidualnych potrzeb każdej osoby, z którą wchodzisz w interakcję.
 
 
Buduj zdania i pytania w klarowny sposób
 
Dobra komunikacja zależy od tego, jak dokładnie rozumie Cię odbiorca. Podczas rozmowy z osobą starszą ważne jest, aby używać zdań o prostych i precyzyjnych strukturach. Jeżeli wydaje Ci się, że ktoś nie zrozumiał dokładnie tego co miałeś na myśli, warto przeanalizować jeszcze raz to co się powiedziało.
 
 
Bądź cierpliwy i uśmiechaj się
 
(Cuideo)
 
 
Co więcej, niejednokrotnie zdarza nam się zapominać jak duże znaczenie ma język niewerbalny w komunikacji.

Głaskanie, uśmiech i uścisk sygnalizują czułość i spokój. Odpowiednie użycie języka niewerbalnego ułatwi komunikację i sprawi, że osoba poczuje się bardziej komfortowo. W kolejnych modułach zajmiemy się kwestią stresu opiekuna i syndromem wypalenia. Jeśli czujemy się zestresowani i nie jesteśmy w stanie właściwie zarządzać naszymi emocjami, nie uda nam się również prowadzić wzbogacającej i pozytywnej komunikacji. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się dbać o siebie po to, aby lepiej dbać o innych. (Cuideo)
 
 
 
Wróć         nastepny
 

progress bar

Inteligencja Emocjonalna przy Opiece nad Starszymi:
70% ukończone