8.10. Kwestie Kluczowe

 
Wróć         nastepny
 
 
 
   Życie opiekuna zmienia się radykalnie w skutek wymaganej odpowiedzialności i poświęcenia, co powoduje poważną zmianę w jakości jego życia. W konsekwencji jest on zagrożony ryzykiem wypalenia, które powoduje głębokie emocjonalne i fizyczne wyczerpanie podczas życia z osobą niesamodzielną i opieki nad nią. Ważne jest, aby potrafić rozpoznać jego objawy, i móc mu w porę zapobiec.
 
   Samo sprawowanie opieki nie powoduje depresji, i nie wszyscy opiekunowie doświadczają negatywnych uczuć towarzyszących jej. Jednak w swoich wysiłkach na rzecz zapewnienia najlepszej możliwej opieki członkowi rodziny lub przyjacielowi, opiekunom często zdarza się poświęcać własne potrzeby emocjonalne i fizyczne.
 
   Depresja u osób starszych lub niesamodzielnych jest dość powszechnym zjawiskiem, które często mylone jest z innymi dolegliwościami, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy, które są typowe dla depresji.
 
   Przy wysokim poziomie poświęcenia wymaganym do opieki nad osobą niesamodzielną, opiekunowie czują, że ma to wpływ na wszystkie inne obszary ich codziennego życia, co może ostatecznie prowadzić do wykluczenia społecznego. Dlatego ważne jest, aby najpierw zadbać o siebie, po to by móc zapewnić odpowiednią pomoc ukochanej osobie.
 
 
 
 
Wróć         nastepny
 

progress bar

Wypalenie, Depresja oraz Wykluczenie Społeczne u Opiekuna:
90% ukończone