8.4. Jak Uniknąć Wypalenia u Opiekuna?

 
Wróć         nastepny

cartoon

“Z letniej depresji, do zimowej depresji. . .”

 

W tej sekcji uzyskasz 10 podstawowych wskazówek dotyczących zapobiegania syndromowi wypalenia zawodowego opiekuna:

 
Aby odpowiednio dbać o innych, należy najpierw zadbać o siebie
 
Ważne jest, aby dobrze się odżywiać, wysypiać oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne, które pozwalają rozładować nagromadzony stres. Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, pamiętaj, żeby zadbać również o siebie i nie poddawać się, ponieważ spowoduje to utratę sił i pogłębienie wyczerpania.
 
 
Poproś o pomoc przy osobie starszej, lub innej osobie niesamodzielnej, która znajduje się pod Twoją opieką
 
Nie dźwigaj całego ciężaru opieki. Czasami wyczerpanie spowodowane jest faktem, że opieka nad osobą niesamodzielną jest wykonywana przez tylko jedną osobę. Ważne jest, aby umieć poprosić o pomoc, zarówno członków rodziny, jak i profesjonalistów, którzy mogą zmniejszyć obciążenie pracą opiekuna. Porozmawiaj z resztą członków rodziny, aby wszyscy byli zaangażowani w odpowiedzialność za opiekę nad osobą niesamodzielną poprzez ustalenie czasu opieki lub podzielenie zadań.
 
 
Promuj autonomię osoby niesamodzielnej
 
Konieczne jest zachęcenie osoby, którą się opiekujesz do samodzielnego wykonywania określonych czynności. Będzie to korzystne zarówno dla opiekuna, jak i osoby pozostającej pod jego opieką. W ten sposób, dajemy tej osobie autonomię, która pozwala im czuć się pewniej, a to stanowi z kolei wsparcie dla opiekuna lub członka rodziny, który sprawuje tę opiekę.
 
 
Poszukaj informacji na temat opieki domowej
 
Nigdy nie powinieneś czuć się winny prosząc o pomoc. Pamiętaj o złotej zasadzie: jeśli nie zadbasz o siebie, nie będziesz w stanie zadbać o osobę, o którą się troszczysz.
 
 
Każdego dnia przeznacz kilka godzin dla siebie
 
Zajmij się czynnościami, które zajmują uwagę; jednym z najlepszych sposobów walki ze stresem jest sport. Znajdź czas, aby poświęcić kilka godzin na czynności, które są dla Ciebie satysfakcjonujące.
 
 
Utrzymuj aktywne relacje osobiste i społeczne
 
Pozostań w kontakcie ze znajomymi i współpracownikami – rozmowa z nimi pozwala pozostać w kontakcie ze światem zewnętrznym.
 
 
Nie próbuj leczyć się na własną rękę
 
Nie należy przyjmować leków mających łagodzić wypalenie bez recepty od lekarza. Leki przeciwdepresyjne mogą prowadzić do poważnego zatrucia, zaburzeń rytmu serca, a nawet konwulsji.
 
 
Zwróć się o pomoc
 
Zwróć się do instytucji, w których możesz uzyskać dostęp do wsparcia od profesjonalistów i innych osób, które przechodzą przez tę samą sytuację co Ty (bierz udział w grupach wzajemnej pomocy).
 
 
Naucz się akceptować sytuację
 
Jeśli musisz żyć z chorobą bliskiej osoby, nie kwestionuj sensu swojej pracy. Tego rodzaju myśli prowadzą jedynie do wyczerpania psychicznego, frustracji i depresji. Naucz się akceptować chorobę i każdego dnia skupiaj się na drobnych zadaniach mających na celu osiągnięcie lepszego samopoczucia u pacjenta i siebie samego. Staraj się doceniać małe codzienne sukcesy i bądź dumny z pracy jaką wykonujesz opiekując się osobą starszą.
 
 
Zachowaj realistyczne oczekiwania odnośnie stanu osoby, którą się opiekujesz
 
Całkiem możliwe, że pomimo całego Twojego wysiłku, choroba ukochanej osoby będzie stopniowo postępować. Może to prowadzić do poczucia bezradności i frustracji, a często również poczucia pustki i winy, jeśli ukochana osoba umiera. Nie obwiniaj się i pozostań realistą.
 
 
 
Wróć         nastepny
 

progress bar

Wypalenie, Depresja oraz Wykluczenie Społeczne u Opiekuna:
35% ukończone