8.7. Jak Uniknąć Depresji u Osoby Starszej lub Niesamodzielnej

 
Wróć         nastepny

cartoon

Jedna dawka, dwa razy dziennie

 

Nie istnieje uniwersalny sposób na uniknięcie depresji u osób znajdujących się pod opieką, ale możesz zastosować się do poniższych sugestii, które z pewnością zredukują prawdopodobieństwo jej wystąpienia. (Msoluciona, 2020)

 
Wsparcie ze strony rodziny
 
Rodzina odgrywa zasadniczą rolę w życiu codziennym osoby starszej, która znajduje się na etapie nacechowanym poczuciem bezbronności, ograniczenia oraz zależności. Ważne jest, aby tej osoby słuchać i traktować ją z czułością. Czasami, drażliwość i obniżony nastrój, które pojawiają się u osób starszych są postrzegane jako sposób na zwrócenie uwagi i domaganie się współczucia. Ważne jest, aby spędzać ze starszą osobą czas i sprawiać, by czuła się zmotywowana i mogła przeżyć starość w dobrym samopoczuciu.
 
 
Utrzymywanie kontaktów z innymi starszymi lub niesamodzielnymi osobami
 
Wiele z takich osób nie ma żadnej bliskiej rodziny i dożywa starości samotnie. Takie okoliczności środowiska społecznego i rodzinnego danej osoby są oczywiście szkodliwe dla jej zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Dlatego interakcja z innymi starszymi osobami dorosłymi jest bardzo korzystna dla zdrowia emocjonalnego wszystkich z osób biorących w niej udział, ponieważ pozostają one w swoim towarzystwie, a ponadto mogą dzielić się ze sobą wszelkimi obawami, uczuciami i problemami.
 
 
Uczestnictwo w czynnościach rekreacyjnych
 
Aby zwalczyć objawy depresji, bardzo wskazane jest, aby uczestniczyć w zajęciach rekreacyjnych, takich jak warsztaty ogrodnicze, szycie, rękodzieło, ćwiczenia pamięci, czyli dowolnych aktywnościach, które sprzyjają stymulacji sensorycznej, emocjonalnej i psychicznej.
 
 
Ćwiczenia fizyczne
 
Ćwiczenia fizyczne, dwa lub trzy razy w tygodniu, są istotne dla poprawy nastroju i pobudzenia krążenia. Podczas uprawiania sportu uwalniane są endorfiny, a my czujemy się zrelaksowani i poprawia nam się samopoczucie. Upewnij się, że osoba, którą się opiekujesz regularnie chodzi na spacer lub popływać.
 
 
Przestrzeganie właściwej i zbalansowanej diety
 
Istnieje wiele produktów spożywczych, które ze względu na swoje składniki i właściwości mogą zapobiegać depresji u osób starszych. Na przykład: ryby bogate w tłuszcze, płatki owsiane, brązowy ryż i owoce bogate w witaminę C, takie jak cytryna, pomarańcza i kiwi. Bardzo korzystne jest również dodawanie imbiru do potraw, ponieważ pomaga on mózgowi uwalniać endorfiny. Pamiętaj – owoce to samo zdrowie.
 
 
Spędzanie czasu na zewnątrz oraz rozrywka
 
Przy dobrej pogodzie ważne jest, aby osoby starsze chodziły na spacery po zielonych i słonecznych obszarach. Promienie ultrafioletowe wchłaniane przez nasze ciało powodują, że generujemy serotoninę, hormon, który sprawia, że czujemy się szczęśliwsi i bardziej zadowoleni. Z tego powodu ważne jest też, aby śmiać się i mieć pozytywne nastawienie każdego dnia.
 
 
 
Wróć         nastepny
 

progress bar

Wypalenie, Depresja oraz Wykluczenie Społeczne u Opiekuna:
60% ukończone